Z życia Placówki

 

        Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kolonii Ossa jest placówką resocjalizacyjno – wychowawczą dla dziewcząt i chłopców niedostosowanych społecznie - zdemoralizowanych, agresywnych, zagrożonych różnego rodzaju patologiami i mającymi wieloletnie opóźnienia szkolne.

        Uczniowie uczęszczają do szkoły znajdującej się przy ośrodku gdzie pobierają naukę w zakresie  gimnazjum    ( klasy 1 – 3) oraz zasadniczej szkoły zawodowej o specjalności fryzjer.

        Celem naczelnym placówki  jest  wszechstronny rozwój wychowanka na miarę jego  możliwości poprzez  naukę kulturę, sztukę, i sport oraz udział w indywidualnych i  grupowych zajęciach specjalistycznych w zakresie terapii pedagogicznej, zajęciach psychoedukacyjnych, socjoterapeutycznych i profilaktyki społecznej.

        Szczególną uwagę  w Ośrodku  przykłada się do atmosfery bezpieczeństwa, nawiązywaniu prawidłowej komunikacji interpersonalnej z drugim człowiekiem, wzajemnego zaufania oraz więzi między kadrą a wychowankami w oparciu o podmiotowość wychowanka  i poszanowanie praw dziecka.

        Ośrodek podejmuje również współpracę z rodzinami celem przygotowania ich naturalnego środowiska do podtrzymywania pozytywnych zmian w zachowaniu i postępu w nauce wychowanków.

         W całorocznej pracy realizowane są zadania ukierunkowane na wszechstronny rozwój osobowości wychowanka. Zasadniczym celem oddziaływań wychowawczych i resocjalizacyjnych placówki jest zapewnienie prawidłowej adaptacji w Ośrodku, z drugiej zaś strony przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie i rodzinie.

        Zamierzone cele osiągamy poprzez:

Zajęcia Wyrównawcze

 


        Nieletni trafiający do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Ossa mają znaczne opóźnienia w nauce, wielu z nich ma problemy z koncentracją, umiejętnością przyswajania wiedzy, pisaniem, czytaniem, zadaniami matematycznymi na poziomie podstawowym. Niezbędne w takiej sytuacji jest prowadzenie zajęć korekcyjno – wyrównawczych.

        Praca wyrównawcza jest ściśle wpisana w zadania edukacyjne naszej placówki, ponadto w każdym oddziale klasowym realizowane są dodatkowe zajęcia wyrównawcze w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

        Zadaniem nauczycieli jest rozpoznanie możliwości i potrzeb edukacyjnych uczniów.

Zasadą prowadzenia zajęć wyrównawczych jest możliwie pełna indywidualizacja pracy z każdym uczniem, stawianie zadań dostosowanych do możliwości dziecka, zapewnienie warunków utrwalania prawidłowych umiejętności.

        Głównym celem jest niwelowanie różnic edukacyjnych oraz kształtowanie umiejętności ocenianych na egzaminach zewnętrznych. Systematyczna praca wyrównawcza ma na celu ewaluację procesu nauczania w kierunku ciągłego podnoszenia jego efektywności.

 

 

 

Koła zainteresowań



1.    Koło PTSM – prowadzący - R. Bednarczyk, M. Sobolewski

2.    Koło sportowe – M. Wojtarek, C. Łukiewicz, E. Młodawska

3.    Koło krawiecko – dziewiarskie – M. Modrzecka, M. Surmacz, M .Macierzyńska

4.    Koło muzyczno – taneczne – S. Pawlik, J. Jóźwicka, E. Wrzosek

5.    Koło plastyczno – arystyczne – D. Balcerak, A. Gapys, M. Zieja

6.    Koło turystyczne – A. Rzuczkowska, E. Maciągowska, A. Chrzanowska

7.    Koło ekologiczne – M. Kutyba, A. Gajewska, J. Tracz

8.    Koło kulinarne – J.Włodarczyk, E. Rał

9.    Koło teatralne – U. Stolarek, J. Raczyńska-Zięba, B. Piłat, K. Kothe, R. Mada-Kopaniewska

 

 

 

Wycieczki


        W ramach rozwijania zainteresowań jak również czynnego spędzania czasu wolnego wychowankowie uczestniczą w wielu wyjazdach do kina, muzeum, mają możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi.

Dzięki uprzejmości władz Starostwa Powiatowego w Przysusze uczniowie regularnie wyjeżdżają do pływalni powiatowej, gdzie mogą skorzystać z basenu i kręgielni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Udział we Mszy Świętej


       

 

 

       W każdą niedzielę i święto wychowankowie MOW w Kolonii Ossa uczestniczą we Mszy Świętej. Miejscem Eucharystii jest kaplica w Lipinach. Jest ona oddalona od Ośrodka 3 kilometry. Jednak ta odległość nie zraża wychowanków. Popołudniowy przemarsz nie zawsze odbywa się w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Oprócz pięknej wiosennej aury zdarza się też wychowankom wędrować w jesienną słotę i zimową zamieć. Nasi uczniowie mają już w kaplicy swoje miejsce, podobnie jak kadeci z Zespołu Szkół w Lipinach.
        Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii jest elementem katechizacji prowadzonej w szkole, jej naturalnym przedłużeniem, kontynuacją. Udział we Mszy  ma pomóc wychowankom w rozwoju życia religijnego i zachować przywiązanie do Kościoła. Osobista relacja z Bogiem jest im w tym szczególnie trudnym okresie rozłąki z rodziną bardzo potrzebna. Dwugodzinny marsz  w kilkunastoosobowej grupie ściślej integruje uczestników. Organizatorem wyjścia na Mszę jest katecheta, Jan Andrzej Tomczyk.